Ogrzewanie domu, które nie zatruwa środowiska

Od kilkunastu dużo się mówi na temat ogrzewania budynków. Większa część lokalnych miast ma powietrze zanieczyszczone nie tylko spalinami samochodowymi, jednakowoż też spalinami z kominów budynków mieszkalnych, w jakich mieszkania ogrzewane są węglem. Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast krajowych, gdzie normy wrogich substancji w powietrzu są niejednokrotnie przekroczone. I tak jest od lat, a w najbliższej przyszłości poprawy nie widać. Montaż opcjonalnego źródła ogrzewania w domu jest nadzwyczaj drogi, korzystanie z energii elektrycznej również, co wobec tego mają zrobić starsi ludzie – albowiem zwłaszcza tacy mieszkają w starym budownictwie, jakich jedynym źródłem utrzymania jest skromna renta bądź emerytura. Palą w piecach węglem, a dzięki temu powietrze mamy takie jak mamy.

Odkrywcze mieszkania budowane w ostatnich latach mają ogrzewanie nowoczesne, mieszkańcom innowacyjnych osiedli, z reguły położonych w odległości od centrum, zależy, by powietrze w ich okolicy było choć odrobinę lepsze aniżeli w mieście. Wobec tego deweloperzy decydują się na nowoczesne ogrzewanie obiektów, bowiem takie mieszkania czy domy będą się cieszyły coraz pokaźniejszym zainteresowaniem – pompy ciepła poznań. W domach jednorodzinnych z uznaniem wolno instalować kolektory słoneczne, co jest nowoczesnym oraz ekologicznym rozwiązaniem problemu, a dla właścicieli stanowi oszczędność kosztów energii grzewczej, aż do 70 – 80% w skali roku.

Warto się wobec tego nad tym odpowiednio zastanowić, albowiem dodatkowo można uzyskać unijne dofinansowanie do kupna oraz montażu ogrzewania bateriami solarnymi. Następnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, które wbrew pozorom nie pochłania nadzwyczaj gigantycznych ilości energii, a ze względu iż jest zamontowane pod całą powierzchnią podłogi, temperatura wnętrz jest jednakowa w każdym punkcie mieszkania. Podłogowe ogrzewanie wolno zamontować nie tylko w nowym budownictwie – jest to możliwe również w starych kamienicach, nie żąda bo wielu przeróbek w mieszkaniu.