Największe piłkarskie gwiazdy – każdy pragnąłby nimi być

Dla piłkarzy mało istotne jest to, w jaki sposób telewizje transmitują spotkania z ich udziałem. To wielki biznes dogaduje się pomiędzy sobą co do sumptów praw transmisyjnych z poszczególnych lig a telewizje, które co kilka lat gotowe są zapłacić miliardy za te prawa, w następnej kolejności robią wszystko, żeby właściwie zarobić na tej wcześniejszej inwestycji.

Coraz popularniejsze stają się w następstwie tego pomysły, których kluczowym zadaniem jest osiągnięcie jak najogromniejszych pieniędzy dla telewizji. Najciekawsze mecze na żywo, na które kibice pełnego świata oczekują niekiedy miesiącami, trafiają do zakodowanych kanałów, które niestety nie są dostępne dla każdego. Dziś natomiast nie jest to tak gigantycznym wyzwaniem jak niegdyś – przede wszystkim za sprawą Internetu, to właśnie dzięki któremu wszystkie spotkania świata obserwować można przez sieć. Takie spotkania online najczęściej przekazywane są dalej w sieci przez sztampowych laików piłki nożnej, którzy rozumieją sytuację innych kibiców bez dostępu do danej telewizji.

To naturalnie dzięki temu żadne ogromne wydarzenie nie umknie uwadze kibica. Duże stacje telewizyjne na prawa wyłączne do transmitowania gigantycznych zdarzeń sportowych przestały w ostatnim czasie tak ochoczo upowszechniać takie spotkania w otwartych kanałach, do których dostęp ma każdy widz – podobnie, jak do High Wycombe soccer academy Slough. Coraz atrakcyjniejsze staje się przenoszenie najistotniejszych meczów do kanałów kodowanych, czyli ograniczanie liczby odbiorców do wąskiej grupy abonentów najdroższych pakietów. Bo takich ludzi nie ma zanadto wielu, kibice sami organizują się w internecie i wszystkie najciekawsze zgromadzenia na żywo starają się emitować dalej w Internecie.

Dziś nawet amator skonfiguruje własny sprzęt tak, by akcentować mecze online każdemu chętnemu, dzięki czemu dopuszczalne jest nawet oglądanie tak egzotycznych wydarzeń jak liga mistrzyń czy spotkania ligi piłkarskiej w katarze. A bo nie brakuje wiernych kibiców piłkarskich oraz w takich regionach, zyskują przede wszystkich mniej znani piłkarze i kluby, które nigdy nie byłyby w stanie trafić do globalnej telewizji. Internet stanowi w związku z tym wielokrotnie jedyną alternatywę.